מאת: חי סיני

חלק ג: בחרו את המשחק / צעצוע הנכון.

"יכולות גופניות טובות מאפשרות לנו לחזות את תפקודו העתידי של הילד, לכן זה מחייב אותנו לתת על כך את הדעת כבר בהיותם בגילאים הצעירים ביותר."

הדרך הטובה ביותר לתפוס את תשומת ליבם של הקטנטנים שלכם היא להציב בפניהם צעצוע צבעוני. כל הילדים אוהבים צעצועים, ובחירת צעצועים ו/או משחקים נכונים יאפשרו לילד להפיק מכך תועלת מרבית.

האם, אתם, כהורים, שאלתם את עצמכם בבואכם לרכוש לילדכם צעצוע חדש, מהי התועלת שילדכם יפיק מהצעצוע? האם הצעצוע אותו אתם רוכשים תורמים לילדכם בהיבטים מוטוריים עדינים או גסים? אם התשובה היא לא המאמר הזה הוא, בהחלט, בשבילכם. אם התשובה היא כן, ברכותיי! המשיכו כך! המאמר הזה הוא גם בשבילכם J

פיתוח יכולתם המוטורית של ילדים חשובה לאין שיעור, משום שההתפתחות המוטורית משמשת כאמצעי תיווך לפיתוח יכולות שכליות, חברתיות ורגשיות. יכולות מוטוריות טובות מאפשרות לנו לחזות את תפקודו העתידי של הילד, לכן זה מחייב אותנו לתת על כך את הדעת כבר בהיותם בגילאים הצעירים ביותר.

בחרו צעצועים שמעודדים פיתוח יכולות מוטוריות

הורים רבים אינם ערים לתפקיד המשמעותי שצעצועים ו/או אביזרי משחק מהווים בהתפתחותם המוטורית של ילדיהם. מחקרים מראים שפריטים ביתיים ומשחקים חינוכיים הינם אחד מהמפתחות להתפתחות מיומנויות מוטוריות. בחירת הצעצוע הנכון יכולה לאפשר לילדכם למידה מהירה יותר ובעלת ערך.

במציאות של היום, להבדיל מהתקופה של עד לפני 20 שנים, צעצועים רבים גורמים יותר נזק מאשר תועלת. משחקים כמו צעצועים אוטומטיים, אינטראקטיביים ובעלי מסך גורמים ליותר ויותר ילדים לשהות זמן רב מולם. מצב זה גורם לילדים להתפתחות גופנית מואטת, פוגע בתקשורת ההדדית וביכולת לפתח משחק באופן עצמאי, או במילים אחרות בעולם הדמיון של הילד, ביצירתיות. ולו, רק בכדי לחזק דעה זו, מחקר שנערך בצפון קרוליינה שבארצות הברית הראה שילדי גן שצפו צפייה מרובה ברחוב סומסום נטו להצליח פחות בבית הספר מאשר ילדים שלא צפו בטלוויזיה בכלל.

חשבו לרגע על הסביבה בה אתם גדלתם, ילידי שנות ה-80 ומטה, מה היה בסביבתכם? הסביבה הזו של התקופה הפרה-טכנולוגית גרמה לילדים להיות כל הזמן במרחב, ללא מכשור משוכלל או התערבות הורית מרובה. ההתנסות הייתה מרובה, הסקרנות בלתי נגמרת, ההמצאות במרחב יצרה ספונטניות שהובילה ליצירתיות – כמה משחקים אתם המצאתם בהיותכם ילדים? יותר ויותר אנשי חינוך וגם הורים טוענים שלילדים רבים בימינו אין דמיון. אך זה תלוי רק בנו! איך ילד יפתח את הדמיון ובעקבותיו גם את התנועה אם לא נספק לו את התנאים לכך?

ישנן דרכים רבות לשפר מיומנויות מוטוריות אצל ילדים ולהפוך את הזמן שלהם לפורה יותר משנדמה לנו ושעדיין יהיה מלא בהנאה! הבחירה היא בידכם, המלצתי היא לחפש משחקים וצעצועים שמעודדים את הילד ליצור תנועה ולבצע פעולות מוטוריות שונות שיאפשרו לילד להרחיב את הרפרטואר התנועתי שלו:

  • עודדו פעילות גופנית. במשחקים רבים ישנו יותר דגש על פעולות של מוטוריקה עדינה ופחות על מוטוריקה גסה. יש לדאוג על יחס מאוזן, לכל הפחות, במשחקים שדורשים מוטוריקה עדינה אל מול משחקים שדורשים מוטוריקה גסה, בייחוד בגילאים הצעירים.
  • ספקו גירוי לכל רכיבי הקואורדינציה, כמו: ויסות כוח, תזמון, שיווי משקל, קצב ומקצב, התמצאות במרחב, תנועתיות, התאמה לשינויים ועוד. אם ילדכם אוהב לשחק בכדור, קנו לו חישוקים כדי שילמד לקפוץ מחישוק לחישוק בדרכים שונות. אם ילדכם אוהב לרקוד, קנו לו כדור כדי שילמד לזרוק ולתפוס. כמה שהפעילות תהיה מגוונת יותר, כך טוב יותר!
  • דרבנו אותם לשחק עם ילדים אחרים, בייחוד כשהם מתבגרים.
  • עודדו יצירתיות! ילדים יודעים ליצור דברים מדהימים, אם ילדכם לוקח אביזר שייעדתם אותו לתפקיד מסוים והילד ממציא בעזרתו דברים אחרים, שונים ממה שחשבתם, עודדו אותו לכך! השאירו מקום להוראות פתוחות שיאפשרו לילד לבטא את מחשבותיו ורגשותיו.

מולטי סקילס מספקים אימוני ספורט לפיתוח מיומנויות אצל ילדים, אתם מוזמנים ליצור קשר ולספק לילדכם את מה שהוא צריך!