מאת: חי סיני

חלק א: שמשו דוגמא

"שמשו דוגמא, ילדים הם כמו ספוג, הם רואים ומחקים, רואים ומחקים"

ילדים תמיד צופים בהוריהם, במיוחד בגילאים הצעירים, ומחקים את מרבית פעולותיהם. עבורי, הדבר החשוב ביותר הוא לשמש דוגמא, זוהי הדרך בה אתה יכול לעזור לילדך לפתח מיומנויות מוטוריות (ו…אחרות נוספות).

בעברי אימנתי במרכז להשמנת יתר אצל ילדים. אחד הדברים הבולטים ביותר הוא שכמעט במרבית המקרים הורי הילדים, שניהם או אחד מהם, סבל אף הוא מהשמנה. המעניין הוא שמבחינה סטטיסטית ל-80% מהילדים, לשני הורים שמנים, ול-40% מהילדים, להורה שמן אחד, סיכוי להיות ילדים שמנים. בקרב חוקרים ישנה הסכמה שגנטיקה מהווה את אחד הגורמים לכך, אולם, היא לבדה אינה מסבירה את השכיחות הרבה שלה. כלומר, להתנהגות הסביבתית ישנה השפעה משמעותית ביותר בהקשר של השמנה! מניסיוני ומשיחות רבות עם הורי ילדים ומתאמנים בעלי עודף משקל והשמנה, ניכר, כי ההתנהלות, הן התזונתית והן בהקשר הפעילות הגופנית לוקה בחסר רב. ומנגד, משיחות עם ילדים להורים עם הרגלים מסוג זה, ניכר, כי הם שואבים את ההרגלים מהוריהם. רואים ועושים.

חשוב להבין, ילדים הם כמו ספוג, הם רואים ומחקים, רואים ומחקים. מרבית הדברים שילדים לומדים מהוריהם בהקשרים של התפתחות מוטורית אינם מוטמעים מאמירות מילוליות, קרי, מתוך אמירות שונות, כמו: 'חשוב שתעשה פעילות גופנית', 'תעזוב את המחשב' וכו'. אם ההורה אינו פעיל גופנית, כך גם הילד, לרוב. אם ההורה נמנע מהתנסויות חדשות, כך גם הילד ימנע מהתנסויות חדשות. ההתנסויות המוטוריות החדשות מהוות לילד צוהר לעולם, צוהר ליכולותיו הפיזיות ולביטחונו העצמי. כשהילדים בסביבתכם, השתדלו לנהוג בצורה שבה הייתם רוצים שינהגו. כל פעם שתעשו זאת הם ילמדו באופן לא מודע ויציגו את המאפיינים הרצויים לכשיגדלו.

כאמור, ילדים מחקים התנהגויות רבות מהוריהם, אם תאהבו זאת או לא.  ובייחוד, חיקוי באמצעות תנועה, שמחדד את היכולת הפרופריוספטית (התחושה העמוקה) ומלמדת את הילד על הסביבה. בטח נתקלתם בתופעה בה ילד מחקה תבניות של חפצים שונים. ילדים מחקים באמצעות אינספור פעילויות פיזיות, הפעולה הזו קריטית להתפתחותם ומאפשרת להם לחוש ולהבין את העולם, מעשיר את עולם הדמיון שלהם ומשפיע על מחשבה יצירתית.

לומר לילדך לעשות פעילות גופנית ו/או ללמוד מיומנות גופנית כלשהי ולעשות בדיוק ההיפך מכך כמעט ולא ישפיע על ילדך. עשה זאת בעצמך, שמש דוגמא – זה ישפיע משמעותית על ההרגלים של ילדך.

זכרו! ילדים רואים, ילדים עושים!

מולטי סקילס מספקים אימוני ספורט לפיתוח מיומנויות אצל ילדים, אתם מוזמנים ליצור קשר ולספק לילדכם את מה שהוא צריך! > עבור לשעות פעילות